Nástup na mateřskou dovolenou: 2 otázky k nezaplacení

Nástup na mateřskou dovolenou v tomto roce? Je pravdou, že do konce roku nám zbývají přibližně poslední dva měsíce. Na druhou stranu i během této doby přijde na svět mnoho novorozenců. Pokud si nevíte rady, jak takový nástup na mateřskou dovolenou vypadá a co vše je potřeba znát, nezoufejte. Nejedná se o nic, s čím byste si pomocí těchto tipů neporadila následně sama.

Nástup na mateřskou dovolenou aneb co a jak?

Na termín, kdy žena nastoupí na mateřskou dovolenou má vliv mnoho faktorů. Mezi nejdůležitější faktory patří například to, jak se těhotná žena cítí. Budeme-li však brát zdravou ženu, která nemá žádné komplikace, měla by na mateřskou dovolenou nastoupit těsně před porodem. Je pochopitelné, že termín porodu nelze přesně určit. Z odhadovaného propočtu by se mělo jednat o 6 až 8 týdnů před porodem.

Nástup na mateřskou dovolenou může žena odložit a tím bude tedy trvat kratší dobu než 6 týdnů. V tomto případě jí náleží mateřská dovolená až ode dne porodu. Kromě toho místo běžných 28 týdnů se v této situaci žena dočká pouhých 22. Bude-li mít žena dvojčata či dokonce více dětí, lze lhůta prodloužit až na 37 týdnů.

Kdo vyplácí mateřskou dovolenou?

Pro většinu žen nejdůležitější otázka, kdo vyplácí mateřskou dovolenou a co je potřeba udělat? Shrneme to v kostce, mateřskou vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Jestliže jste zaměstnaná, měla byste v první řadě navštívit svého gynekologa. Jeho povinností na vaši žádost je vypsání formuláře PPM, který následně vy nebo lékař odevzdá vašemu zaměstnavateli. Jak mám postupovat, pokud podnikám? Na tuto otázku je taktéž jednoduchá odpověď. Žádost o PPM musíte sama osobně donést na Správu sociálního zabezpečení. Pevně věříme, že jsme vám vyjasnili, kdo vyplácí mateřskou dovolenou a co je potřeba vyřídit za dokumenty.

Kromě potřebných dokumentů však musíte splňovat i jiná kritéria pro to, abyste mohla žádat o peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na mateřskou dovolenou také vyžaduje, abyste byla plátcem nemocenského pojištění. To znamená, že buď to jste klasicky zaměstnaná a nemusíte se o nic starat nebo se nacházíte v ochranné lhůtě. Tato ochranná lhůta běží 180 dnů, a to od data zániku nemocenského pojištění. V opačném případě máte bohužel smůlu.

Další zajímavé články:

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *