Neštovice v těhotenství mohou být hrozbou pro plod

Neštovice jsou infekční onemocnění, které se projevuje výskytem svědivých puchýřků a vyrážek. Jestliže vás zajímá inkubační doba, tak ta záleží vždy na dané osobě. Přesněji řečeno, pokud někdo ve vaší rodině trpěl tímto onemocněním a trvalo to u něj například 12 dní, u vás to může být déle. Inkubační doba se může vyšplhat až na 1 měsíc, což bývá u ojedinělých případů. Neštovice v těhotenství jsou velmi nebezpečné a mohly by ohrozit i plod dítěte. Jak postupovat a existuje vůbec nějaké řešení?

Neštovice v těhotenství

Nejčastěji se neštovice objevují u dětí. Kromě toho se nemusíte bát, pokud jste tuto nemoc prodělala, protože díky minulosti jste imunní. Jestliže tedy zjistíte, že jste těhotná a v minulosti jste neštovice prodělala, můžete zůstat klidná. Neexistuje téměř žádná šance návratnosti neštovic. V opačné situaci je možnost nechat se očkovat. Při očkování si však dávejte pozor na to, abyste neotěhotněla ihned po aplikování. Jedná se o očkování, které vyžaduje alespoň měsíční klid, než se pustíte do plánování.

Nešťastná nehoda

Nevěděla jste o očkování a v dětství jste neštovice neprodělala? Uteklo několik týdnu a vy jste zjistila, že máte neštovice v těhotenství? Pak je zde nějaká procentuální šance, že může být vaše dítě nemocné. Zvlášť tehdy, jestliže se jedná o první polovinu těhotenství, kdy je plod ještě stále hodně zranitelný. Nemusíte se příliš obávat, šance, že by vznikla vývojová vada je v rozmezí od 0,5 do 2 %.

Záleží na době onemocnění

Záležet ovšem bude také na tom, kdy jste neštovice obdržela. Pokud jste onemocněla maximálně do 5 dní před porodem, můžete zůstat relativně v klidu. Horší situace nastává v době, kdy vás neštovice v těhotenství napadnout například 2 dny před porodem. Zde bohužel existují podle statistik rizika úmrtnosti. Buďte tedy opatrná a snažte se vyhýbat lidem, u kterých máte podezření, že jsou neštovicemi nakaženi. Před samotným plánováním se nebojte poptat u svého lékaře na očkování, pomocí kterého můžete získat na neštovice imunitu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *